Dažnai situacijose, kai po šeimos skyrybų skyrium gyvenantis vaiko tėtis/mama ieško pagalbos dėl bendravimo su vaikais numatytos tvarkos nevykdymo, vaiką nuteikinėjantysis atsisako vykdyti bendravimo tvarką, remdamasis vaiko, neva, nenoru, kai tuo tarpu jokių skyrium gyvenančiojo tėvo/motinos faktais įrodomų „griekų” nerandama. Visuomenė samprotauja gana paviršutiniškai, ir dažnai, net naiviai, teigiant, jog vaiko nuteikti neįmanoma ir jog bendravimo tvarką sabotojantis tėvas/mama ( o ir vaikas ) nebereikalo nebendrauja. (Na, esą, turi gi kažkas tokio būti). Deja, net VTAT darbuotojų tarpe vis dar atsiranda tokių, nepakankamai kvalifikuotų.
Štai šiame straipsnyje labai aiškiai išdėstyta, jog vaikus nuteikti vis tik galima. Tik įdomu tai, kad šioje situacijoje tai suprantama, kaip tikrai įvykęs faktas, bet kai tėvų atsūmimo situacijose tėvai skundžiasi vaiko nuteikinėjimu, melavimu, žeminimu, tai į tai žiūrima nepakankamai rimtai.
„…..“septyniolika metų. Visi jie įsivaizdavo, kad gyvena iš mamos pensijos. Jie turėjo banko korteles, tačiau jos buvo pas G. Grigaliūnienę. Moteris jų taip ir neatidavė, o darbuotojams ėmus rūpintis vaikams padaryti naujas korteles vaikai buvo Grigaliūnų giminių nuteikti nepasirašyti jokių dokumentų. Nors procesas užtruko, korteles vis dėlto pavyko pagaminti. Tada laukė kitas netikėtumas – per tris mėnesius, kai vaikai jau gyveno globos namuose, kortelėse tebuvo likę 10–11 eurų, tik poros vaikų kortelėse buvo 60 eurų. Vaikų globos namų vadovė neabejojo, kad vaikų sąskaitose susikaupę pinigai buvo paimti. Patvirtino nuteikinėjimą Prieštaringus nukentėjusiųjų ir kitų Grigaliūnų globotinių pasakojimus iš dalies paaiškino vaikų globos namų direktorės pastebėjimai dėl galimo vaikų nuteikinėjimo. Tai patvirtino ir policijos pareigūnės pastebėjimai per kratą Grigaliūnų namuose. „Kratos metu buvo baugi aplinka, G. Grigaliūnienė pasirodė valdinga. Kaip pareigūnė, visą laiką jautė pažeminimą. Buvo provokuojanti situacija, G. Grigaliūnienė vaikams sakė, kad jai uždės antrankius, kad išveš jų mamą. Buvo daroma įtaka neįgaliems vaikams, reikalauta dabar pat apklausti vaikus, minėjo parodymus jau apklaustų G. Grigaliūnienės auklėtinių“, – teigiama į bylą įsegtuose pareigūnės parodymuose. Tikrai nemanau, kad tokio amžiaus veikėjas prabudo vieną rytą ir nusprendė, kad jį seksualiai jaudina mažametės. Ir štai vyrukas, kuris neabejotinai jaučia liguistą potraukį vaikams, tampa globėju! Kratos metu pareigūnė suprato, kad šeimynoje buvo viešinami liudytojų parodymai ir vaikams buvo liepiama kartoti tai, ką sako globėjai. Dėl patirto spaudimo pareigūnei teko rašyti tarnybinį pranešimą. Be to, vaikų akivaizdoje buvo žeminamos tarnybos – vaiko teisės ir policija”. (https://klaipeda.diena.lt/naujienos/kaunas/nusikaltimai-ir-nelaimes/globeju-seima-nuteista-uz-pedofilija-apie-sokiruojancia-patirti-prabilo-buvusios-globotines-1111012).
Čia aprašytame fragmente globėjų veiksmai globotinių atžvilgiu: gąsdinimas, grasinimas, mokymas meluoti, pareigūnų žeminimas, šmeižimas ir kt. Tai-visisškai analogiški veiksmai, kaip paveikia vaikus juos nuteikinėjantis tėvas/mama tėvų atstūmimo situacijose. Nejau tik dėl to, kad taip daro vienas iš vaiko tėvų, nesugebama įvardinti jų atliekamų veiksmų vaikų atžvilgiu, kaip smurto?