Skiriantis iš bendrų namų vyras dažniausiai išsikrausto vienas, o motina – pasiimdama ir vaikus. Teisme byla nagrinėjama metus ar ilgiau. Sprendimo priėmimo metu vaikai jau būna pripratę gyventi su motina. Teismai laikosi nuostatos, neva vaikų interesus geriausiai atitinka „įprasta jiems aplinka”. Tokiu būdu beveik 100 proc. vaikų gyvenama vieta priteisiama su motinomis.
Ši įvykių seka yra ydinga kiekviename etape:
1. Tėvai vis dar tiki, neva mama vaikams svarbesnė už tėtį, ir tarsi normalu, bent jau kol bus „sudėti taškai ant i”, vaikams po skyrybų gyventi su motina.
2. Iš tikrųjų gi vaikams būtų geriausia, jei tėvams skiriantis, kol nėra teismo sprendimo, būtų lygiavertė tėvystė. Bet tėvai patys per mažai žino apie lygiavertės tėvystės naudą, o (atsilikę) specialistai – VTAS ar laikinąją tvarką nustatantys teisėjai – lygiavertės tėvystės Lietuvoje niekada nerekomenduoja.
3. Nežinome, kuo teismai vadovaujasi teigdami, neva vaikų interesus atitinka „įprasta aplinka”. Manome, kad tai mitas, kada nors gimęs kokios radikalios feministės galvoje, siekiant prisiteisti vaikus, kaip virusas užkrėtęs Lietuvos teisėjus. Šis mitas – tai puvėsis, kuriuo dvokia dauguma Lietuvoje priimtų teismų sprendimų šeimos bylose. Jei vaikui persikraustymas būti taip negerai, tai kodėl niekada tarnybos nesvarsto neišsiskyrusių tėvų, nutarusių kraustytis į kitą mikrorajoną, miestą ar net valstybę, elgesio? Gal vaikų interesus atitiktų draudimas tėvams, kol vaikai užaugs, persikraustyti į didesnį butą? Juk jei mamos butas mažesnis, o tėvo – didesnis, teismai svarbesniu kriterijumi laikys „įprastinę vaikui aplinką”. Gal uždrausti tėvams ir darbą keisti, nors ir į geriau apmokamą, jei dėl to reiks kraustytis? Iš klajoklių genčių vaikus apskritai konfiskuoti reikėtų.
Manome, kad aplinkos pasikeitimas vaikui neretai gali būti net naudingas – nauji draugai, nauji įgūdžiai, vaikas augs pilnavertiškesnė asmenybė.
Šis EŽTT sprendimas (R, Cibulskienė. Lietuva Strasbūre pralaimėjo bylą, nes neužtikrino teisingo proceso skyrybų byloje/Teisė/Pro) – mažas žingsnelis teisinga kryptimi, nors ir nepakankamas išvalyti Lietuvos teismų praktikos nuo sisteminio puvėsio.