Viešojoje erdvėje pasirodžiusiame vaizdo įraše užfiksuotas ypatingai sudėtingas procesas, kurį tenka įgyvendinti vaiko teisių gynėjams – vykdant teismo sprendimą dėl būtinybės apsaugoti vaiką paimti jį iš šeimos bei perkelti į saugią aplinką. Šis procesas yra visapusiškai jautri patirtis visoms pusėms – tiek vaikui, tiek jo šeimai, tiek tokį sprendimą vykdantiems vaiko teisių gynėjams. Tokiose situacijose labai svarbu įvertinti aplinkybių visumą ir sudėlioti veiksmų planą, kuris bent iš dalies sumažintų jautrius išgyvenimus ir emocinį krūvį, tenkantį vaikui.
Vaiko teisių gynėjai informuoja, jog minėtai šeimai pagalbos buvo prireikę jau kurį laiką, o dėl grėsmės, kilusios vaiko saugumui, teko priimti sprendimą perkelti jį į saugią aplinką. Svarbu paminėti, jog šiuo metu vaikas yra saugioje aplinkoje, kartu su jam artimiausiais žmonėmis, vaikui ir šeimai yra teikiama visa reikalinga specialistų pagalba.
Šioje konkrečioje situacijoje 2022 m. buvo nustatytas vaiko apsaugos poreikis, dėl kurio teismas, įvertinęs visas aplinkybes, ikiteisminių tyrimų medžiagą, nustatė vaiko gyvenamąją vietą su tėvu ir bendravimo tvarką su mama.
Reikėtų paminėti, kad mama su vaiku jau kurį laiką slapstėsi, ėmėsi visų veiksmų, kad vaikas nebūtų sugrąžintas tėvui, su kuriuo buvo nustatyta vaiko gyvenamoji vieta. Per tą laikotarpį vaikui nebuvo sudarytos sąlygos lankyti ugdymo įstaigos, gyventi įprastą socialinį gyvenimą, bendrauti su kitais artimaisiais.
Tad 2023 m. rugsėjo mėnesį teismas skubiai įpareigojo mamą perduoti vaiką tėvui po teismo sprendimo, tačiau mamai nevykdant šio sprendimo, jį įgyvendinti patikėta vaiko teisių gynėjams.
Minėtoje situacijoje, vaiko teisių gynėjams teko užduotis perkelti vaiką į neutralią aplinką, tačiau dažnai tai padaryti nėra taip paprasta, nes neretai vaiko artimieji daro vaikui įtaką, nesistengia jo nuraminti, o priešinasi ir aštrina ir taip įtemptą situaciją. Šiuo atveju buvo prašoma mamos nuraminti vaiką, bendradarbiauti su vaiko teisių gynėjais komunikuojant su vaiku ir aiškinant jam, kodėl jam reikia laikinai išsiskirti su mama, kur jis važiuos, kas pasirūpins jo gerove, kol bus vertinama šeimos situacija ir priimami kiti sprendimai.
Siekiame, kad tokie atvejai, kurie praktikoje yra ypatingai reti, nesikartotų. Šiuo atveju vaiko paėmimo iš šeimos procesas, kuriame kartu su vaiko teisių gynėjais dalyvavo ir policijos pareigūnai bei medikai, vyko šių metų rugsėjo mėnesį ir truko ilgesnį laiką nei visuomenei išplatintame vaizdo įraše, kuriame parodyta tik jautriausia jo dalis, neaprėpianti platesnio konteksto.
Apgailestaujame, jei šis vaizdo įrašas sukėlė neigiamų emocijų. Siekiant, kad būtų apsaugotas vaiko atvaizdas ir jo interesai, vaiko teisių gynėjai kreipėsi į policiją.
Vaiko teisių gynėjai visuomet stengiasi vadovautis Tarnybos vertybėmis, kurios pabrėžia vaiko balso, bendradarbiavimo, darbuotojų profesionalumo bei veiklos skaidrumo svarbą, todėl esame atviri prieš visuomenę ir pasiruošę prisiimti atsakomybę už kiekvieną situaciją, kurioje atsiduria ne tik individualus vaiko teisių gynėjas, bet ir visa Tarnyba. Tad dėl šio atvejo Tarnyboje šiuo metu vyksta vidinis tyrimas, aiškinamasi situacija, bendradarbiaujama su policijos pareigūnais bei vertinami darbuotojų veiksmai.
📞📩𝘒𝘪𝘭𝘶𝘴 𝘬𝘭𝘢𝘶𝘴𝘪𝘮𝘢𝘮𝘴, 𝘬𝘷𝘪𝘦𝘤̌𝘪𝘢𝘮𝘦 𝘻̌𝘮𝘰𝘯𝘦𝘴 𝘱𝘢𝘴𝘪𝘬𝘰𝘯𝘴𝘶𝘭𝘵𝘶𝘰𝘵𝘪 𝘴𝘶 𝘷𝘢𝘪𝘬𝘰 𝘵𝘦𝘪𝘴𝘪𝘶̨ 𝘨𝘺𝘯𝘦̇𝘫𝘢𝘪𝘴 𝘴𝘬𝘢𝘮𝘣𝘪𝘯𝘢𝘯𝘵 𝘯𝘦𝘮𝘰𝘬𝘢𝘮𝘶 𝘵𝘦𝘭. 8 800 10 800, 𝘵𝘢𝘪𝘱 𝘱𝘢𝘵 𝘨𝘢𝘭𝘪𝘮𝘢 𝘳𝘢𝘴̌𝘺𝘵𝘪 𝘻̌𝘪𝘯𝘶𝘵𝘦̨ 𝘪𝘯𝘵𝘦𝘳𝘯𝘦𝘵𝘰 𝘴𝘷𝘦𝘵𝘢𝘪𝘯𝘦̇𝘫𝘦 𝘷𝘢𝘪𝘬𝘰𝘵𝘦𝘪𝘴𝘦𝘴.𝘭𝘳𝘷.𝘭𝘵 𝘦𝘴𝘢𝘯𝘤̌𝘪𝘢𝘮𝘦 𝘱𝘰𝘬𝘢𝘭𝘣𝘪𝘶̨ 𝘭𝘢𝘶𝘬𝘦𝘭𝘺𝘫𝘦. 𝘗𝘳𝘢𝘯𝘦𝘴̌𝘵𝘪 𝘢𝘱𝘪𝘦 𝘷𝘢𝘪𝘬𝘰 𝘵𝘦𝘪𝘴𝘪𝘶̨ 𝘱𝘢𝘻̌𝘦𝘪𝘥𝘪𝘮𝘢̨ 𝘨𝘢𝘭𝘪𝘮𝘢 𝘢𝘳𝘵𝘪𝘮𝘪𝘢𝘶𝘴𝘪𝘢𝘮𝘦 𝘷𝘢𝘪𝘬𝘰 𝘵𝘦𝘪𝘴𝘪𝘶̨ 𝘢𝘱𝘴𝘢𝘶𝘨𝘰𝘴 𝘴𝘬𝘺𝘳𝘪𝘶𝘫𝘦, 𝘶𝘻̌𝘱𝘪𝘭𝘥𝘢𝘯𝘵 𝘧𝘰𝘳𝘮𝘢̨ 𝘛𝘢𝘳𝘯𝘺𝘣𝘰𝘴 𝘪𝘯𝘵𝘦𝘳𝘯𝘦𝘵𝘰 𝘴𝘷𝘦𝘵𝘢𝘪𝘯𝘦̇𝘫𝘦 𝘢𝘳𝘣𝘢 𝘴𝘬𝘢𝘮𝘣𝘪𝘯𝘢𝘯𝘵 𝘣𝘦𝘯𝘥𝘳𝘶𝘰𝘫𝘶 𝘱𝘢𝘨𝘢𝘭𝘣𝘰𝘴 𝘯𝘶𝘮𝘦𝘳𝘪𝘶 112.