2023 m.balandžio 5d.  valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos diskusijoje “Kodėl labai svarbu išklausyti vaiko nuomonę ir kaip tai padaryti tinkamai” pristatytas „Vaiko nuomonės išklausymo metodinis vadovas”, kuriuo turės vadovautis vaiko teisių specialistai bei visi, kurie oficialiems dokumentams ruoš rekomendacijas dėl vaiko nuomonės.
Taigi, 71 puslapyje aprašoma įtakos vaiko nuomonei iš suinteresuotų suaugusiųjų pusės indentifikavimas, kuriame beveik papunkčiui išvardinti 8 pagrindiniai nuteikto vaiko elgesio požymiai:
1. Neapykantos ir pagiežos demonstravimas atstumiamam tėvui/motinai.
2. Nerimti, silpni, net absurdiški argumentai neapykantai pateisinti.
3. Kardinaliai priešingų emocijų vyravimas (vienas iš tėvų – absoliučiai geras, kitas – absoliučiai blogas).
4. Įteigta ir ištreniruota „paties vaiko nuomonė“.
5. Refleksiškas programuotojo (tėvo/ motinos ar kartais senelių, kur gyvena vaikas) gynimas ir palaikymas.
6. Kaltės jausmo nebuvimas.
7. Nesuprantamų sąvokų/žodžių paraidinis citavimas.
8. Priešiškumo demonstravimas visai atstumiamojo šeimai, giminei ir draugams.
Tik vis dar ir jame niekaip neišdrįstama naudoti visose šalyse vartojamą tokio elgesio sąvoką-tėvų atstūmimas. Ir dar vienas „bet”: net ir matydami, pažindami vaiko nuteikinėjimą, darbuotojai negalės išduoti oficialių dokumentų apie paveikto vaiko nuomonę, nes tai padaryti, pagal vadovėlyje nurodomas rekomemndacijas, galima, tik atlikus vaiko psichologinę ekspertizę. Šiuo metu tokios tenka laukti net iki 2 metų. O per tuos 2 metus-vaikas nuteikinėtojo „apdorojamas” neatpažįstamai.
Taigi, padarytas didelis darbas-parašytas metodinis vadovėlis, bet praktiškai sustabdyti tėvų atstūmimo procesą vargiai at pavyks be vaiko psichologinės ekspertizės. O be jos teisme įrodyti, kad vaiko nuomonė yra tokia dėl suinteresuotų suaugusiųjų itakos, vargu ar pavyks. Manau, jog tėvų atstūmimą patiriantiems vaikams ir jų atstumiamies tėvams pagrįstai kyla abejonių, nes teorinis vaiko nuomonės įtakojimo požymių atpažinimas praktinio tėvų atstūmimo sprendimo dar neduos.
Naująjį „”Vaiko nuomonės išklausymo metodinį vadovą” rasite čia: