Gerbiama vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktorė I.Skuodienė nuvylė, atsakydama į klausimą dėl vaikų ir jų skyrium gyvenančių tėvų bendravimo trukdymo 2024m. liepos 3d. radijo laidoje „Kokių veiksmų reikėtų imtis pastebėjus skriaudžiamą vaiką ar jo nepriežiūrą?”
Pirmiausia, vaiko savinimasis po skyrybų ir bandymas išstumti skyrium gyvenantį vaiko tėtį ar mamą iš vaiko gyvenimo yra pasaulyje žinomas ir tiriamas nuo 1986m. pavadinimu tėvų atstūmimas (Parental Alienation). Lietuvoje pirmas straipsnis ta tema pasirodė 2008. Deja, ponia Skuodienė apie tėvų atstūmimą kalba tik kaip 5 pastarųjų metų problemą.
Sekanti, nedovanotina, ponios Skuodienės klaida tėvų atstūmimą įvardinti, kaip tėvų tarpusavio konfliktą. Visi konfliktai yra išsprendžiami, taip pat ir dėl vaikų bendravimo su skyrium gyv. jų tėvais. Nerišprendžiamos problemos, taip pat ir tėvų atstūmimas, būna tada, kai vienas iš tėvų ( paprastai, tas, su kuriuo yra nustatyta vaiko gyvenamoji vieta) yra smurtautojas prieš vaiką ir skyrium gyv. tėčį/mamą , o kitas ir, beje, vaikas yra aukos. Todėl šiuo metu taikomos pagalbos/tėvų atstūmimo sprendimo priemonės yra neveiksmingos. Jos suveikia tik tada, kai tėvai supranta, jog elgiasi vaiko atžvilgiu nedorai, amoraliai, savininkiškai ir psichologiškai jį gniuždydami. Po pirmos mediacijos, skirtos suderinti tėvų nesutarimus dėl vaiko ir jo skyrium gyv. tėčio/mamos bedravimo, situacijos neišsisprendus, toliau siūlyti mediacijas yra ne tik beprasmiška, bet ir nusikalstama, nes tokiu būdu vaikui daroma psichologinė žala nesustabdoma.
Jau užaugo ne viena, tėvų atstūmimo pasekoje psichologiškai paveikta vaikų kartą. O vaiko teisių apsaugos tarnybos vadovė vis tebežada tobulinti sprendimo būdus… Pats laikas apsilankyti tarptautinėse konferencijose, nagrinėjančiose naujausius tėvų atstūmimo sprendimo būdus, susipažinti su pažangiomis tėvų atstūmimo nustatymo metodikomis ir pan.  Nes visuomenininkai, niekieno neremiamiI, sugeba tai padaryti vos ne kaskart, kai yra organizuojamos tokio pobūdžio tarptautinės konferencijos. Beje, 2008m. pirmą kartą konferencijoje LT Seimo salėje apie tėvų atstūmimą pranešmą skaitė tėvų atstūmimo ekspertė iš Vokietijos Ursula Kodjoe, pirmoji konferencija tėvų atstūmimo klausimais įvyko 2011m., suorganizuota APTA, antroji, tarptautinė-vėl APTA kartu su gerb. Seimo nare R, Šalaševičiūte, kur pranešimą vaikų ir tėvų bendravimo po skyrybų klasimais bei lygiavertę tėvystę skaitė Platform for Europian Fathers (Europos tėvų platformos) prezidentas Peter Tromp.
O gerb. I Skuodienė kalba apie… 5 metus ir neteisingai interpretuoja patį tėvų atstūmimo reiškinį, taip klaidindama klausytojus.
Gerbiamos I.Skuodienės atsakymą klausykite nuo 1 val.18min. šioje nuorodoje: