Tėvų Atstūmimo Sindromas (tarptautinis pavadinimas Parental Alienation Syndrome, sutrumpintai PAS) yra psichologinis sutrikimas, kuris išsivysto išskirtinai vaikams po tėvų skyrybų dėl vieno iš tėvų valdžios vaikui dominavimo. Dažniausiai tėvų valdžios vaikui dalijimasis vyksta tarp motinos ir tėvo, bet pasitaiko ir senelių įsikišimo atvejų. Bet visada be išimties klausimas sukasi apie įtaką vaikui. Sindromo atsiradimą sąlygoja vaiką auginančios motinos arba vaiką auginančio tėvo elgesys.
Elgesys, paremtas melu, šmeižtu, manipuliavimu vaiku tam, kad atskirai po skyrybų gyvenantis tėvas ar motina būtų visiškai išbraukti iš vaiko gyvenimo. Tokio elgesio tikslas – nutraukti vaiko ir atskirai gyvenančio tėvo ar motinos bendravimą ir net ryšį. Tam pradedama jokios tiesos ir teisingumo neturinti šmeižto ir „psichologinio sunaikinimo“ kompanija prieš atskirai gyvenantį vaiko tėvą/motiną.
PAS ( lietuviškai – TAS) specialistai vaikams Tėvų Atstūmimo Sindromą sukeliantį asmenį vadina programuotoju. Paprastai tai yra tas, pas kurį gyvena vaikas. Programuotojas veikia indoktrinacijos (įtaigos) pagalba. Toks vaiko įtakojimas specialistų vadinamas vaiko programavimu, arba liaudiškai – vaiko „smegenų plovimu“ (brainwashing), o pats procesas – tėvų atstūmimu. Visada be išimties klausimas sukasi apie įtaką vaikui. Tas įtakos siekimas susideda iš 2-jų komponentų. Pirma, tai reguliarus ir intensyvus vadinamasis vaiko „smegenų plovimas“, norint vieną, atskirai, ne su vaiku gyvenantį iš tėvu sumenkinti, nupiešti jį labai neigiamu, net pavojingu. Antra, tai paties vaiko pozicija, kuri be galo svarbi. Ir kuo vaikas mažesnis, tuo lengviau ir greičiau jam „praplaunami smegenys“, t.y. jis nuteikiamas priešiškai. Per ilgesnį laiką intensyviai programuojant vaiką nekęsti ir bijoti skyrium gyvenančio tėvo, vaikas yra psichologiškai paveikiamas ir įgyja psichologinį sutrikimą, lydintį jį visą likusį gyvenimą – Tėvų Atstūmimo Sindromą.
Pirmą kartą apie Tėvų Atstūmimo Sindromą prabilo Niujorko Kolumbijos universiteto vaikų psichiatrijos profesorius Richard Alan Gardner 1984 m. Jis jau nuo XX a. penktojo dešimtmečio domėjosi psichologinėmis skyrybų pasekmėmis vaikams. Sukaupta patirtis buvo apibendrinta knygoje Tėvų Atstūmimo Sindromas (The Parental Alienation Syndrome). Po to pasirodė dar daugiau kaip 30 jo parašytų knygų ta tema.
Iki šių dienų šimtai psichiatrų bei psichologų iš viso pasaulio tyrinėjo, analizavo TA bei TAS problematiką, parengė situacijų atpažinimo testus, pagalbos kenčiantiems nuo TA bei TAS metodikas bei sprendimo būdus, atliko ilgametes analizes ir nustatė, kokios priežastys lemia TA procesą, kokių psichologinių sutrikimų yra kamuojami programuotojai, po ilgamečių tyrimų pateikė išvadas, kas atsitiko su TAS įgijusiais vaikais. Šiuo metu daugiau, nei iš 40 pasaulio valstybių, daugiau, nei 240 TA specialistų yra susijungę į nepelno siekiančią organizaciją, Parental Alienation Study Group ( PASG), lietuviškai Tėvų Atstūmimo Studijų Grupė, tyrinėjančią TA bei TAS .